W pogoni za pięknym, młodym i zdrowym wyglądem, medycyna estetyczna proponuje nam coraz więcej metod poprawy wyglądu zewnętrznego i korekty niedoskonałości skóry. Największe zainteresowanie wśród pań wzbudzają zabiegi usuwania zmarszczek mimicznych, które - bez odpowiedniej profilaktyki antystarzeniowej - stają się nieuchronnym atrybutem każdej kobiety już po 30 roku życia, choć panowie poddający się zabiegom korekty zmarszczek nie budzą już zdziwienia u nikogo.

Prężny rozwój dziedziny laseroterapii regularnie dostarcza nowych, coraz bardziej skutecznych i bezpiecznych, nieinwazyjnych metod korekty zmarszczek, pozbycia się niechcianego cellulitu, blizn lub rozstępów. Są to jedne z najczęstszych problemów z jakimi pacjenci zgłaszają się do lekarzy medycyny estetycznej, choć nawet te z poważniej brzmiących zabiegów, jak korekta nosa czy powiększenie biustu, efektywnie przeprowadzić można bez ingerencji skalpela.

Dziś przyjrzymy się przebiegowi i rezultatom zabiegów wypełniania zmarszczek toksyną botulinową, usuwania zmarszczek laserem frakcyjnym CO2 i rewitalizacji skóry dzięki mezoterapii osoczem bogatopłytkowym. Jakie są spodziewane efekty? Jak często trzeba takie zabiegi powtarzać? Jak długo botoks zostaje w organizmie? Na te i inne pytania odpowiedział specjalista medycyny i ginekologii estetycznej dr Łukasz Bełza z wrocławskiej kliniki Nowa Estetyka.

Osocze bogatopłytkowe (wampirzy lifting)

Osocze bogatopłytkowe to materiał krwiopodobny - powstaje w wyniku odwirowania krwi własnej pacjenta, podawany podskórnie metodą mezoterapii (iniekcji bardzo cienką igłą). Mezoterapia osoczem to zabieg, który stosować można już o osób już po 25. r.ż. jako profilaktykę przeciwstarzeniową. Co ważne, wampirzy lifting osoczem bogatopłytkowym stosować można także do szybkiej rewitalizacji skóry szyi, dekoltu, grzbietów dłoni. Czynniki wzrostu zawarte w płytkach krwi zawieszonych w osoczu aktywują naturalne mechanizmy naprawcze komórek skóry, powodując obumarcie komórek starych i uszkodzonych chorobowo, oraz stymulując produkcję nowych.

Responsywność organizmu na taką aktywację procesów samonaprawy komórek zależy od indywidualnych predyspozycji każdego pacjenta. Lepsze efekty kliniczne odnowy skóry osiąga się u osób młodych, u których profilaktyka anti-aging zakłada jeden zabieg mezoterapii osoczem na 12-24 miesiące, co daje widoczny efekt rewitalizacji. U pacjentów w podeszłym wieku terapia osoczem składać się będzie z kilku zabiegów - mówi dr Łukasz Bełza z gabinetu medycyny estetycznej Nowa Estetyka we Wrocławiu.

Istnieje kilka skutecznych schematów leczenia za pomocą osocza - jako kuracja cykliczna w seriach o regularnych kilkutygodniowych odstępach lub jako pojedynczy zabieg (maska z osocza) wspomagający regenerację skóry po innym zabiegu medycyny estetycznej, takim jak peeling lub frakcjonowanie Dermapen.

Efektem podania osocza PRP jest kompleksowa odnowa skóry dzięki redukcji widoczności zmarszczek i wypełnienie osoczem rejonów twarzy gdzie wraz z upływem czasu nasza skóra utraciła objętość ze względu na ubytek tkanek podskórnych. Wampirzy lifting to zabieg profilaktyki anti-aging, do którego pacjenci wracają najchętniej, gdyż gwarantuje on bardzo szybką poprawę ogólnej kondycji skóry przy bardzo krótkim czasie rekonwalescencji.

Zabiegiem pokrewnym do mezoterapii osoczem bogatopłytkowym jest podanie za pomocą mikro igły fibryny bogatopłytkowej PRF. Autogenna fibryna aktywna również otrzymywana jest przez odwirowanie z materiału własnego pacjenta. Fibryna PRF znalazła swoje zastosowanie w wolumetrii, czyli wypełnianiu braków w objętości niektórych rejonów twarzy, takich jak dół skroniowy, zapadnięte policzki czy też tak zwana dolina łez. Oba zabiegi można połączyć i wykonać podczas jednej wizyty.

Laser frakcyjny CO2

Energia lasera frakcyjnego CO2 ablacyjnego powoduje w pierwszym etapie odparowanie wody z komórek skóry, następnie ich lokalne zniszczenie (tzn. ablację). Działanie lasera CO2 powoduje, iż komórki uszkodzone są kolumnowo - co oznacza, że obumarłe uszkodzone komórki sąsiadują ze zdrową tkanką, która stymulowana jest do rozpoczęcia naturalnego procesu samoregeneracji. Laser frakcyjny CO2 często określa się mianem niechirurgicznego liftingu twarzy, bowiem w skutek działania lasera ma miejsce także zwiększona produkcja nowych włókien kolagenowych i elastyny - kojarzonych z efektem liftingu skóry.

Na jakie schorzenia stosuje się laser frakcyjny CO2? Zastosowanie tego urządzenia nie jest ograniczone jedynie do skóry twarzy - laseroterapię frakcyjną stosować można na szyi i dekolcie, grzbietach dłoni, klatce piersiowej, plecach i kończynach. Zabieg laserem frakcyjnym pozwala skutecznie zlikwidować brodawki i blizny (chirurgiczne, po trądziku), przebarwienia i problemy z nierówną pigmentacją skóry, usunąć zmarszczki (resurfacing twarzy) i zniwelować bruzdy.

Jak długo trwa rekonwalescencja? Zabieg laserem CO2 jest nieinwazyjny, absolutnie nie jest wymagana hospitalizacja, jednak zazwyczaj zalecana jest przerwa w pracy przez 3-7 dni po zabiegu. Zaraz po laseroterapii frakcyjnej skóra może być nieco opuchnięta i zaczerwieniona, pojawia się nieprzyjemne uczucie napięcia i suchości skóry, co jest całkowicie normalne; świadczy to o zbliżającym się procesie łuszczenia naskórka, aby możliwy był efekt odnowy i rewitalizacji skóry. Przez ten czas stosować można delikatny makijaż mineralny celem ukrycia przejściowych przebarwień. Obowiązkowe są kremy z wysokim filtrem UV, szczególnie w lecie.

Wygładzenie zmarszczek toksyną botulinową

Potocznie znana jako botox, toksyna botulinowa typu A podana w kontrolowanych dawkach skutecznie koryguje zmarszczki mimiczne i pomaga wyeliminować problem nadmiernej potliwości stóp, dłoni i pach. Wygładzenie zmarszczek na twarzy za pomocą botoksu daje fantastyczne efekty korekty zmarszczek poprzecznych czoła, zmarszczek palacza lub “kurzych łapek”.

Często działanie i efekty Botoxu utożsamiane są z rezultatami zabiegów z wykorzystaniem  innych produktów takich jak Radiesse czy Sculptra, podczas gdy botox nie należy do grupy wypełniaczy; dlatego też w przypadku botoxu mówić można jedynie o wygładzaniu zmarszczek, a nie ich wypełnianiu. Zasadnicza różnica w terapii Botoxem i innymi produktami z grupy wypełniaczy zaczyna się od miejsca podania - toksyna botulinowa aplikowana jest w konkretne partie mięśni twarzy, a nie między warstwy skóry. Botox powoduje miejscowe ograniczenie przewodnictwa neuronowe, przez co tracimy możliwość kurczenia lub rozluźniania mięśni odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek dynamicznych - np. podczas uśmiechania się lub marszczenia brwi.

Przed iniekcją botoksu lekarz medycyny estetycznej dokładnie obserwuje sposób w jaki pracują nasze mięśnie twarzy, gdyż aby uzyskać satysfakcjonujące efekty wygładzenia, wymagana jest bardzo precyzyjna aplikacja preparatu. Możliwe jest dostrzyknięcie botoksu na wizycie kontrolnej już po pierwszej iniekcji preparatu, jeżeli uzyskane efekty nie są dla nas w pełni zadowalające. Korekta zmarszczek Botoxem to szybki zabieg, trwa od kilkunastu do 20 minut.

Zastrzyki z botoxu dają nietrwałe rezultaty, gdyż tak niewielkie dawki toksyny są bezpiecznie rozkładane przez organizm po około 4 miesiącach od wstrzyknięcia jadu; dlatego też zabiegi wygładzania zmarszczek botoxem powtarza się zazwyczaj co kilka miesięcy - wyjaśnia lekarz medycyny estetycznej Łukasz Bełza. Czas między powtórzeniami iniekcji zależy indywidualnie od predyspozycji organizmu do szybkiego lub powolnego wchłaniania preparatu. Czas, przez jaki utrzymają się efekty odmłodzenia po podaniu jadu kiełbasianego zależy również od tego, czy zdecydujemy się w tym okresie na inny zabieg medycyny estetycznej.

Szukasz sprawdzonej kliniki medycyny estetycznej we Wrocławiu? Dowiedz się więcej na temat efektów i przebiegu zabiegów usuwania zmarszczek botoxem, fotoodmładzania skóry lub laseroterapii frakcyjnej odwiedzając naszą stronę, www.nowaestetyka.pl

Artykuł sponsorowany


Kontakt | Jak dodać gabinet? | Artykuły sponsorowane | Reklama

Copyright © 2014-2023 Estetycznie.pl