Atrakcyjny wygląd i nie tylko…

Krzywe zęby zdecydowanie wpływają na nasz wygląd, dlatego często stają się przyczyną poważnych kompleksów. Osoby z wadą zgryzu mają też problemy z odkładaniem się kamienia nazębnego oraz dokładnym doczyszczeniem zębów, co oczywiście sprzyja rozwojowi próchnicy. W efekcie pojawia się parodontoza i ryzyko ubytków w uzębieniu. Osoby z nieprawidłowym zgryzem mogą też odczuwać dolegliwości związane ze ścieraniem się zębów podczas żucia. Ponieważ powoduje ono odsłonięcie szyjek zębów, a później całych korzeni, stają się one wrażliwe na zimne i ciepłe potrawy oraz napoje. Należy też wspomnieć o problemach z wyraźną wymową, jakie towarzyszą wadom zgryzu, czy poważnych kompleksach i brakiem samoakceptacji, zwłaszcza u nastolatków. W przypadku osób dorosłych nie skorygowana wada zgryzu powoduje częste migreny, a także ból w stawach skroniowo – żuchwowych. Jak widać wizyta u ortodonty jest konieczna nie tylko po to, aby poprawić swój wygląd, ale też aby zwiększyć komfort życia i uchronić się przed przykrymi dolegliwościami, a nawet utratą zębów.

Jakie są przyczyny powstawania wad zgryzu?

Do najczęstszych przyczyn występowania wad zgryzu u dzieci należy nie wyleczona próchnica, która powoduje przedwczesną utratę zębów mlecznych. Prowadzi to do zaburzeń zgryzu, a jednocześnie wpływa na nieprawidłowy wzrost kości szczęk. Jeśli korony zębów mlecznych ulegną zniszczeniu, zaburzony zostaje proces wyrzynania się zębów stałych. Nierzadko wady zgryzu pojawiają się w wyniku zaniedbań rodziców, do których należy niewłaściwy sposób karmienia (podawanie papkowatego jedzenia, bądź korzystanie z butelki w wieku kilku lat), czy lekceważenie takich nawyków jak oddychanie przez usta, infantylna wymowa, ssanie palca, ogryzanie długopisów itp. Właśnie dlatego tak ważna jest profilaktyka – specjaliści DP MED chętnie podpowiedzą jak postępować, aby uchronić dziecko przed wadą zgryzu. Oczywiście do przyczyn jej powstawania zaliczyć trzeba również kwestie dziedziczności, jednak tego typu przypadki stanowią zdecydowaną mniejszość.

Kiedy leczyć?

Najlepiej jest udać się do ortodonty jak najwcześniej. Wady zgryzu nie cofną się same, a wraz z wiekiem będą się pogłębiać, dlatego warto do specjalisty zaprowadzić dziecko w wieku ok. 3 lat. Odpowiedniego wcześnie podjęte działania sprawią, że cały proces znacznie się skróci, a w przyszłości może uchronić pacjenta przed usunięciem zębów stałych. Oczywiście dorośli również mogą zdecydować się na leczenie ortodontyczne, np. za pomocą dyskretnych aparatów przezroczystych albo montowanych po wewnętrznej stronie łuku zębowego. W takich przypadkach trzeba jednak liczyć się z tym, że leczenie potrwa nieco dłużej.

Artykuł sponsorowany


Kontakt | Jak dodać gabinet? | Artykuły sponsorowane | Reklama

Copyright © 2014-2023 Estetycznie.pl