ciałoZachowane dzieła sztuki wskazują, że od zarania dziejów kobieta była oceniana pod względem urody. Wzorce kobiecości zmieniały się, a poszukiwanie idealnego kształtu (wzorca) nadal było i jest aktualne. Klasycznym wskaźnikiem była proporcja obwodu ciała kobiety na poziomie klatki piersiowej (tj. piersi), talii i bioder. Przez wiele lat kobiety starały się osiągnąć statystycznie ustalony ideał, tj. obwody 90x60x90 cm. Specjalnie uszyte stroje kamuflowały niedoskonałości natury, ale po zdjęciu stroju "naga" prawda ukazywała się w całej okazałości. Od końca wieku XIX dzięki postępowi w zakresie jałowości, technik operacyjnych i anestezji coraz częściej wykonywano zabiegi poprawiania urody sposobami chirurgicznymi.  Usuwanie nadmiarów tzw. ciała było znacznie prostsze, aniżeli powiększania pewnych części ciała, a w tym piersi. 

Modne w latach 40-tych wstrzykiwanie zastrzyków z oleju silikonowego doprowadzało do pojawiania się twardych guzów tzw. silikonoma, które często wymagały amputacji piersi. Zamknięcie oleju silikonowego w elastycznych osłonkach w latach 60-tych otworzyło stosowaną do dzisiaj erę protez silikonowych. Protezy przechodziły wiele etapów poprawiania. Zmieniał się podstawowy składnik, tj. olej (silikonowy) został zamienionyna żel silikonowy, który w sytuacji pęknięcia osłonki nie rozprzestrzeniał się i nie dawał obrazu guza „silikonoma”. W zakresie osłonek ulegała zmianie powierzchnia, tj. pojawiła się powierzchnia teksturowana - czyli rzeźbiona w celu lepszego wrastania tkanki łącznej i tym samym stabilizacji protezy oraz utrzymania naturalnego kształtu. Z kształtu owalnego powstawały kształty tzw. anatomiczne czyli przypominające na przekroju kształt przeciętej gruszki. Ostatnia generacja protez ma wbudowany chip elektroniczny, który pozwala na zdalny odczyt charakterystyki protezy co pomaga w razie konieczności jej wymiany. Zaletą stosowania protez piersiowych jest szybkie uzyskanie oczekiwanego wyglądu piersi, tj. objętości, kształtu i projekcji. Wadą jest to, że nie wszystkie kobiety dobrze znoszą obecność ciała obcego w swoim ciele, a także możliwość uszkodzenia, a tym samym rozszczelnienia osłonki protezy, co wiąże się koniecznością ich usunięcia. Źródła amerykańskie zalecają po 10 latach od wszczepienia wymianę protez na nową w celu uniknięcia ryzyka tzw. "cichego" pęknięcia osłonki, które pojawia się z powodu tzw. "starzenia się" materiału. 

Oprócz doskonalenia samych protez cały czas trwają poszukiwania alternatywnych metod powiększania piersi. W chwili obecnej wydaje się, że najlepszą metodą jest zastosowanie własnej tkanki tłuszczowej. Przy zastosowaniu w czasie zabiegu zamkniętego, jałowego sposobu pobierania, opracowania materiału i podawania komórek tłuszczowych oraz w przypadkach małych objętości z współistniejącą niewielką asymetrią w objętości piersi jest to metoda idealna. Przy większych objętościach wymagana jest jednak etapowe powiększanie piersi. Warunkiem podstawowym zastosowania tej metody jest posiadanie przez pacjentkę wystarczającego nadmiaru podskórnej tkanki tłuszczowej w miejscach dawczych. 

Swoje miejsce w historii powiększania piersi ma także preparat z preparowanego kwasu hialuronowego o nazwie Macroline. Preparat ten został zarejestrowany, jako czasowy implant. Zaletą jest to, że u pacjentki preparat podaje się nieinwazyjnie, tj. w postaci iniekcji pod gruczoł piersiowy. Kobieta ma możliwość szybkiego poprawienia swojego wyglądu, a jednocześnie sprawdzenia czy decyzja o powiększeniu piersi po podaniu określonej objętości preparatu dała oczekiwany efekt estetyczny. Często pacjentki po zastosowaniu Macroline dla utrwalenia efektu estetycznego zgłaszają się na zabieg wszczepienia protez piersiowych. Wadą tej metody jest wchłaniania przez organizm kwasu hialuronowego, a tym samym zmniejszanie piersi. Preparat ten nie może być podawany do gruczołu piersiowego ponieważ utrudnia ocenę w czasie badania mammograficznego.

 

dr Kazimierz Cieślik
chirurg plastyczny

zdj

 

 

CAMI antiaging

logo

 Cami oferuje pełny zakres leczenia chirurgicznego: operacje w znieczuleniu ogólnym i miejscowym - zmarszczki, odstające małżowiny uszne, korekcja biustu i powłok brzucha, korekcja nosa. Oferuje także leczenie laserami, bezbolesne usuwanie - znamion płaskich i pajączków naczyniowych, blizn potrądzikowych i przerastających, tatuaży i plam barwnikowych, trwałe usuwanie zbędnego owłosienia.

 

Adres: ul. Konecznego 2/4 U, 31-216 Kraków
 Telefon:  +48 12 4206070, +48 601 440 122

 

Warto przeczytać


 


Kontakt | Jak dodać gabinet? | Artykuły sponsorowane | Reklama

Copyright © 2014-2023 Estetycznie.pl