cukrzycaIstnieją objawy-symptomy na skórze, które stanowią drogowskaz dla dermatologa/kosmetologa, że dana osoba może mieć problem z cukrem (zaburzonym poziomem glukozy i regulacją insuliny).

Z jednej strony u tych osób można zaobserwować często nawracające schorzenia, np. grzybicze, trudno gojące się rany czy owrzodzenia, pęcherze. Z drugiej strony osoby takie mają częściej, niż osoby zdrowe, problem z przewlekłym wysuszeniem skóry nie tylko twarzy, ale i całego ciała.

Stan skóry bywa pewną wskazówką, ale dopiero zmiany chorobowe mogą sugerować, że warto zbadać cukier. U diabetyków skóra może łatwiej ulegać uszkodzeniu. Bywa, że u osób z cukrzycą o wieloletnim przebiegu, dochodzi do nieprawidłowej pracy naczyń, czyli do tzw. waskulopatii cukrzycowej, oraz do niewłaściwej pracy nerwów, czyli neuropatii cukrzycowej.

Widząc, że u naszego klienta/pacjenta występują drobne uszkodzenia skóry na stopach, pęcherze, trudno gojące się rany, można domyślać się, że istnieją tam zaburzenia czucia czy ukrwienia. Wówczas należy zastanowić się, czy ich przyczyną może być cukrzyca, która jest chorobą dość rozpowszechnioną-wówczas należy skierować taką osobę na odpowiednie badania.

Osoby z cukrzycą często mają problem z suchością skóry, jej łuszczeniem się, pieczeniem- częściej niż osoby zdrowe. Jednak suchość skóry nie jest objawem występującym tylko w przypadku cukrzycy, towarzyszy wielu chorobom (atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, rybia łuska, pokrzywka), dlatego według tego jednego objawu nie można stwierdzić o istnieniu cukrzycy.

Poza tym zimą, przy bardzo niskich temperaturach i mocnym dogrzewaniu pomieszczeń, suchość skóry towarzyszy wielu osobom. U diabetyków jednak taki stan chorobliwego przesuszenia skóry może utrzymywać się bez względu na temperaturę za oknem, może mu też towarzyszyć uporczywy świąd. Dlatego przy nasilonych, długotrwałych objawach warto udać się do gabinetu, by wiedzieć, jak radzić sobie z problemem suchej skóry i dolegliwościami z nią związanymi.

Po części suchość skóry jest związana z mechanizmem tej choroby, ale bywa, że u osób z zaniedbaną cukrzycą, przy nieprawidłowych poziomach cukru, wszystkie dolegliwości skórne nasilają się. Gdy mamy nieprawidłową kontrolę glikemii, drobnoustroje znajdujące się na naszej skórze łatwiej się rozwijają, czego skutkiem jest zwiększona liczba infekcji.

Niekiedy suchość skóry jest tak duża, że osoba nią dotknięta ma zadrapania i rany spowodowane nasilonym swędzeniem. Można więc uznać suchą skórę za jeden z symptomów cukrzycy, a dolegliwości mogą się nasilić z powodu nieodpowiedniej pielęgnacji i kontroli.

Problem ten dotyczy całego ciała, bardzo często tych części kończyn czy tułowia, które zwykle znajdują się pod ubraniem. Dlatego standardowa pielęgnacja skóry twarzy czy rąk pierwszym z brzegu kremem może nie rozwiązać problemu. Odpowiedni dobór kosmetyków zarówno do mycia jak i natłuszczania pozwoli nie tylko przynieść ulgę w dolegliwościach związanych z tym schorzeniem, ale także pozwoli na zmniejszenie ilości pojawiających się szorstkich, łuszczących plam.

System Epionce jest idealnym rozwiązaniem dla osób cierpiących na cukrzycę( tu zwracam uwagę przede wszystkim na „Silny krem barierowy”).

Regularne, codzienne stosowanie tych produktów pomaga w ukojeniu świądu, łuszczeniu się skóry, jednocześnie zmniejsza ilość pojawiania się nowych wykwitów.

Oprócz codziennej pielęgnacji Epionce radziłabym też zwrócić uwagę na dietę. Stan natłuszczenia skóry wynika z wydzielania łoju przez nasze gruczoły łojowe oraz z funkcjonowania gruczołów potowych. Po części możemy wpływać na to, jak funkcjonuje nasza skóra. Uważa się, że dieta zawierająca spore ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, znajdujących się w orzechach, olejach czy w rybach, korzystnie wpływa na skład wydzieliny naszych gruczołów łojowych, dzięki czemu zaczyna ona lepiej natłuszczać naszą skórę. Lepiej się trzyma, jest trwalsza i w większym stopniu chroni naskórek.

Podsumowując: na stan skóry wpływa wiele czynników, trzeba zwracać uwagę zarówno na stosowane na co dzień kosmetyki, jak również na dietę, a przede wszystkim na kontrolę cukrzycy.

 

 

 

 

 

 

 

 Ewa Król - Galimurka

Kosmetolog

 

 

 

logo

Instytut Luisa

Adres: ul. Hanki Ordonówny 3 A, 41-200 Sosnowiec
Telefon: 791-11-46-45
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona internetowa: www.instytutluisa.pl

 


Kontakt | Jak dodać gabinet? | Artykuły sponsorowane | Reklama

Copyright © 2014-2023 Estetycznie.pl