slonceJaka ilość słońca jest dla mnie bezpieczna, jeśli stosuję ochronę słoneczną?

W pierwszej kolejności wskazane jest, by dowiedzieć się, ile czasu potrzeba by na danym rodzaju skóry widoczne były bezpośrednie działanie słońca, takie jak zaczerwienienia, poparzenia. Korzystając z ochrony przeciwsłonecznej SPF 15 możesz przebywać na słońcu 15 razy dłużej, niż wynosi ten proces. Warto skonsultować swoje potrzeby indywidualnie podczas wizyty u specjalisty.
Niezmiernie ważne jest również, by stosować się do instrukcji znajdujących się na produkcie z ochroną słoneczną. Stosować krem przynajmniej raz na 2 godziny, powtarzać nakładanie preparatu tak często jak tylko poczujemy taką potrzebę. 

Czy solaria emitują promienie UV, czy działają na innej zasadzie? Czy opalanie w solarium jest bezpieczne?

W łóżkach opalających znajdują się lampy UVA, które są  10-12 razy silniejsze od naturalnego słońca. W rezultacie ludzie, którzy korzystają z solarium są trzykrotnie bardziej narażone na rozwój raka płaskonabłonkowego i 1,5 razy bardziej narażone na rozwój raka podstawnokomórkowego. Stosowanie tego sposobu opalania przed 30 rokiem życia może zwiększyć ryzyko czerniaka aż o 75%.

Czy ochronę słoneczną powinnam stosować również podczas jazdy samochodem? Czy wtedy także oddziałują na skórę promienie UV?

Najlepiej stosować ochronę przeciwsłoneczną nawet, gdy jesteś w samochodzie, ponieważ promienie UVA oddziałują również przez szybę. Lekarze alarmują, że coraz więcej pacjentów zgłasza się ze szkodami słonecznymi zlokalizowanymi na lewej stronie twarzy. Są to zmiany, które pojawiły się na skórze w wyniku spędzania wielu godzin w samochodzie, bez odpowiedniej ochrony. Dlatego pamiętaj o regularnym stosowaniu kremów i kosmetyków z filtrem!

Zimą, podczas jazdy na nartach, po kilku godzinach na stoku, moja twarz robi się czerwona. Czym jest to spowodowane?

Większość zaczerwienień najprawdopodobniej spowodowane jest przez promieniowanie UVB. Podczas jazdy na nartach, na plaży lub nad jeziorem, można otrzymać podwójną dawkę promieni, a ponad 80% z nich „uderza” w okolice twarzy i szyi. Użytkownik otrzymuje zarówno bezpośrednie działanie słońca jak i wtórne narażenia od samych promieni, które odbijają się. Ochrona przed słońcem ma kluczowe znaczenie w  miejscach gdzie, znajduje się beton, śnieg, woda czy lód, ponieważ odbijają one promienie słoneczne.

Wiele razy słyszałam, że 80% skutków ekspozycji na słońce, to efekty opalania przed 18 rokiem życia. Tak więc, kiedy jest odpowiedni moment by chronić swoją skórę, a kiedy nasze wysiłki na nic już nie wpłyną?

Nie jest to twierdzenie prawdziwe, ponieważ tylko 23% skutków ekspozycji na słońce, to efekty opalania przed 18 rokiem życia.  Pozostałe "zbieramy" przez całe życie. Dlatego też, bez względu na wiek czy pogodę, obowiązkowe jest stosowanie prawidłowej ochrony słonecznej – regularnie,  niezależnie od pory roku.


Kontakt | Jak dodać gabinet? | Artykuły sponsorowane | Reklama

Copyright © 2014-2023 Estetycznie.pl