Trądzik pospolity (acne vulgaris) to chroniczny stan zapalny gruczołów łojowych i torebek włosowych spowodowany zaburzeniami hormonalnymi. Jest związany z nadczynnością gruczołów łojowych i nadmiernym rogowaceniem ich ujść. Cechuje się obecnością zaskórników, wykwitów grudkowo-krostkowych i torbieli ropnych, umiejscowionych w okolicach łojotokowych

trądzikSam łojotok nie jest jednak przyczyną powstawania trądziku, gdyż sebum, które tworzy się na powierzchni skóry i włosów tworzy warstwę emoliacyjną, która zmiękcza i kondycjonuje. Składa się ona z tłuszczów właściwych i kwasów tłuszczowych NNKT w tym podstawowy kwas linolenowy, woski, cholesterol oraz bakteriobójczego i grzybobójczego węglowodoru - skwalenu. Łój opuszcza gruczoły przez ujścia mieszków włosowych. Jednak gdy te są zaczopowane wewnętrzna część kanalika nie chce się złuszczać blokując ujścia mieszków włosowych, w ten sposób masa rogowo-łojowa gromadzona w mieszku włosowym, tworzy wykwity pierwotne, czyli zaskórniki. Czopy łojowe gromadzą liczne drobnoustroje (phylosporum acena oraz drożdżaki phylyrosporum ovale). Namnożenie się drobnoustrojów prowadzi zaś do odczynów zapalnych, czyli grudek i krostek, a kiedy zmiany zapalne wypełnia ropa mówimy o guzach, cystach czy torbielach ropnych. Istotną rzeczą w tworzeniu zmian trądzikowych jest fakt utrzymania właściwej gęstości łoju. Za prawidłową gęstość, płynność i lepkość łoju odpowiadają NNKT, głównie linolowy. Jego brak w diecie powoduje także dodatkowe problemy z nieprawidłowym rogowaceniem i tu ukłon w stronę zdrowej diety bogatej w ryby i owoce morza, a także warzywa i orzechy.

Kolejną istotną rzeczą w pielęgnacji skóry trądzikowej jest właściwy dobór kosmetyków. Nie należy myć tłustej skóry silnymi detergentami i preparatami na bazie alkoholu etylowego, ponieważ wnikając w cement międzykomórkowy wypłukują z niego ceramidy i zwiększają przepuszczalność naskórka, a zarazem niszczą funkcję barierową. Skóra źle pielęgnowana może ulec przekształceniu w odwodnioną, tłustą, bardzo trudną do pielęgnacji. Część młodych ludzi mających tłustą cerę, aby poprawić jej wygląd stosuje kosmetyki matujące (bo skóra się świeci, wygląda nieestetycznie i nie utrzymuje makijażu). Fakt zaś nieustannego usuwania łoju owocuje jedynie wzmożeniem produkcji sebum. Tak więc długo stosowane preparaty ściągające, ograniczające wydzielanie łoju poprzez zwężanie porów mogą prowadzić do zblokowania mieszków i wzmożenia zmian trądzikowych.

Wzmożona aktywność łoju sprawia, że komórki szybko się dzielą, co prowadzi do nadmiernej keratynizacji i silnego pogrubienia warstwy rogowej naskórka. Wówczas skóra nabiera brzydkiego kolorytu, a czym grubsza warstwa rogowa, tym większa blokada ujść mieszków włosowych. W takim wypadku nieodzowną rolę odgrywają peelingi. Należy jednak pamiętać, aby nie były wykonywane zbyt często, ponieważ mogą stymulować gruczoły łojowe. Osobiście preferuję peelingi enzymatyczne i kwasowe oparte na kwasie salicylowym, jabłkowym i przeciwzapalnych ekstraktach roślinnych, ponieważ doskonale spełniają swoją rolę, ograniczając ropne zmiany.

Kolejnym czynnikiem, który może powodować nadmierne wydzielanie łoju jest przedłużający się stres, w wyniku którego wydzielany jest neuropeptyd stymulujący gruczoły łojowe. W stanach patologicznych nerwy potrafią wręcz wrastać w gruczoły łojowe. W takich przypadkach wynikających z patologii, leczenie musi być wspomagane psychoterapią. Jest ona niezbędna, gdyż pogarszające się samopoczucie wpływa na coraz gorszy stan skóry. 

Ostatnim czynnikiem, o którym chciałam przypomnieć w trosce o dobrą pielęgnację skóry trądzikowej jest ochrona przeciwsłoneczna oparta na naturalnych stabilnych filtrach, tlenkach mineralnych i roślinnych ekstraktach przeciwzapalnych.

Joanna Lisowska

Joanna Lisowska 
technik usług kosmetycznych

Gabinet i Sklep kosmetyczny
Adres: ul. Kościelna 45, 27-200 Starachowice
Telefon: 602-518-533

 logo

 


Kontakt | Jak dodać gabinet? | Artykuły sponsorowane | Reklama

Copyright © 2014-2023 Estetycznie.pl