karboksyterapiaCzym jest, na czym polega i dla kogo jest przeznaczony, ostatnio coraz popularniejszy zabieg karboksyterapii, pytamy naszego Eksperta - Panią Kingę Wasilewską. 

 

Na czym polega zabieg karboksyterapii?

Kinga Wasilewska: Karboksyterapia to kontrolowane podanie oczyszczonego dwutlenku węgla bezpośrednio do tkanki, za pomocą cienkiej igły. Prawidłowe wprowadzenie CO2 nie wiąże się z pojawieniem w naszym organizmie skutków ubocznych, ponieważ posiadamy fizjologiczne mechanizmy pozwalające na usunięcie go, bez możliwości zalegania czy odkładania się gazu w tkankach. 

 

Dla kogo ten zabieg jest przeznaczony?  Jakie problemy rozwiązuje?

KW: Zastosowanie karboksyterapii jest bardzo szerokie, od ponad 60 lat praktykowana jest w dermatologii, kardiologii, medycynie uzdrowiskowej, a od niedawna również w zakresie medycyny estetycznej i przeciwstarzeniowej. Jest to bezpieczna, bardzo mało inwazyjna metoda stosowana w odmładzaniu skóry, w walce z cellulitem, lokalnymi nadmiarami tkanki tłuszczowej, rozstępami, zwiotczeniem skóry, łysieniem, a nawet ogniskami łuszczycy, zaburzeniami krążenia obwodowego czy owrzodzeniami i opóźnionym gojeniem się ran.

 

Jakie są efekty zabiegu? 

KW: Efektywność terapii medycznym dwutlenkiem węgla została udowodniona w badaniach klinicznych i koncentruje się głównie w 3 obszarach: stymulacja syntezy kolagenu, neowaskularyzacja, czyli nowotworzenie naczyń krwionośnych oraz stymulacja naturalnej lipolizy. Rezultaty jakich możemy spodziewać się po wykonaniu serii zabiegów karboksyterapii to redukcja cieni i obrzęków wokół oczu, skóra wygładza się, nabiera elastyczności i świeżości. Rozstępy ulegają zdecydowanemu zwężeniu i spłyceniu, dlatego zabieg ten szczególnie polecany jest świeżo upieczonym mamom, gdy rozstępy i blizny po cesarskim cięciu są jeszcze młode i reaktywne. W przypadku owłosionej skóry głowy obserwuje się odbudowę i regenerację cebulki włosa. A podczas terapii dotyczącej nóg, najlepsze efekty mają miejsce w redukcji cellulitu tłuszczowego - skóra staje się bardziej napięta, jędrna i wygładzona.

 

Czy aby zabieg przyniósł spodziewane rezultaty, musi być wykonywany w serii? 

KW: Tak, zabiegi wykonuje się w serii, minimalna ilość zabiegów to 6-8, maksymalna 12-15, spotkania najczęściej odbywają się 1 w tygodniu.

 

A jak wygląda zabieg? 

KW: Z technicznego punktu widzenia praca na medycznym CO 2 może mieć charakter manualny lub zmechanizowany, przy użyciu pistoletu. Każda z wymienionych metod pracy jest oczywiście poprawna, a to którą z nich pracuje terapeuta jest kwestią indywidualną. Po specjalnym doborze i ustawieniu parametrów zabiegowych, nastąpić powinno dokładne oczyszczenie i zdezynfekowanie okolicy zabiegowej. Terapeuta wykonując zabieg będzie dokonywał nakłuć, jednorazową, cienką igłą, w kilkucentymetrowych odstępach, tak by wizualnie został osiągnięty efekt terapeutyczny lub cała okolica równomiernie uległa zaróżowieniu. Na wyraźne wskazanie pacjenta, podczas zabiegu można robić krótkie przerwy. Po zabiegu pacjent powinien mieć czas na krótką regenerację, a miejsca po nakłuciach powinny zasklepić się. Nie praktykuje się stosowania opatrunków zabezpieczających po zabiegu. Pojedyncza sesja zabiegowa trwa od 15 do 45 minut. Pacjent ma możliwość pełnego powrotu do codziennych czynności od razu po wyjściu z gabinetu.

 

Czy zabieg jest bolesny, co odczuwa pacjent podczas zabiegu?

KW: Reakcje pacjentów na wykonywany zabieg, w dużej mierze uzależnione są od wstępnego przygotowania, nastawienia do zabiegu przez terapeutę. Nie należy ukrywać lub wręcz przekonywać, iż zabieg medycznym dwutlenkiem węgla jest bezbolesny. Każdy z nas ma indywidualny próg bólu, który każdego dnia może się zmieniać. Dyskomfort odczuwany jest zarówno w momencie, gdy wykonujemy nakłucie, jak i wtedy, gdy wprowadzany jest gaz. Mogą towarzyszyć  temu odczucia rozpierania, szczypania, pieczenia, trzeszczenia w tkance podskórnej, uczucie rozlewania się gorącej lub zimnej wody. Wszystkie wymienione dolegliwości są krótkotrwałe i przemijające, a ponieważ sam zabieg karboksyterapii jest niezwykle efektywny, tylko w nielicznych przypadkach obserwuje się rezygnację z ustalonej wcześniej terapii.

 

Czy jest to bezpieczny zabieg?

KW: Aby zabieg karboksyterapii był bezpieczny muszą zostać spełnione dwie podstawowe kwestie. Po pierwsze, osoba wykonująca zabieg powinna być kompetentna, zarówno ze strony merytorycznej, jak i empirycznej, mam tu na myśli, niezwykle istotne, wcześniejsze praktyczne przeszkolenie i uzyskanie certyfikatu potwierdzającego posiadanie predyspozycji i podstawowych umiejętności do pracy z medycznym dwutlenkiem węgla. Po drugie, zarówno samo urządzenie, jak i gaz, na którym decydujemy się pracować, winno posiadać niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa medycznego klasy IIb, zaś gabinet w którym wykonywane są zabiegi, spełniać wszelkie wymogi sanitaryjno-epidemiologiczne.

 

Jak wygląda skóra chwilę po zabiegu?

KW: W pierwszym momencie po wprowadzeniu CO 2  skóra ulega lekkiemu uniesieniu, uwypukleniu, następnie w przeciągu kilku minut, gdy gaz ulega stopniowemu wchłanianiu, obserwuje się lekkie zaróżowienie skóry. Jeśli podczas nakłucia doszło do uszkodzenia naczynia krwionośnego, po zabiegu mogą pojawić się zasinienia, które ulegną samoistnemu wchłonięciu. Aby pomóc skórze w szybszej redukcji wybroczyn, zalecam stosowanie kremów z heparyną, w istotny sposób skracają one czas regeneracji.

 

Kiedy jest najlepsza pora na zabiegi karboksyterapii?

KW: Pora roku nie ma istotnego wpływu na efektywność zabiegów karboksyterapii. Planując terapię pod kątem modelowania sylwetki, należy uwzględnić czas jaki będziemy potrzebowali na przeprowadzenie całej serii zabiegów, będzie to około 2-3 miesiące poprzedzające planowany urlop. Zabiegi wykonywane na okolicę owłosionej skóry głowy lub w przypadku remodelingu skóry twarzy, szyi, dekoltu czy grzbietowej części dłoni, a także w przypadku leczenia schorzeń dermatologicznych, wkomponowane są najczęściej jako jeden z elementów terapii holistycznej. Czas potrzebny na ich realizację jest w takim przypadku dłuższy, zamykający się najczęściej w okresie około 6 miesięcy.

 

Dziękuję za rozmowę! 

Kinga Wasilewska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kinga Wasilewska
Fizjoterapeuta

Pomorskie Centrum Medycyny Estetycznej

Pomorskie Centrum Medycyny Estetycznej powstało w 1995 roku, jako kompleks medyczno-kosmetologiczny – jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem w regionie i jednym z pierwszych w Polsce. Od samego początku konsekwentnie realizuje misję, dbając o zdrowie i urodę swoich Klientów.

Adres: ul. Szosa Chełmińska 84/86, 87-100 Toruń
Telefon: 662 120 403 lub 881 931 685
 


Kontakt | Jak dodać gabinet? | Artykuły sponsorowane | Reklama

Copyright © 2014-2023 Estetycznie.pl