Mikronakłuwanie  w celach poprawy jakości skóry stosowane jest od dawna. Jednak od kilku lat staje się coraz bardziej popularne i wypiera inne, bardziej agresywne metody odmładzania, takie jak operacje plastyczne, zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, a ostatnio nawet zabiegi laserowe. mikronakłuwanie

Wiadomo już, że szybkie uzyskanie efektów wiąże się z agresywnymi zabiegami, co jednocześnie znacznie zwiększa ryzyko powikłań, takich jak blizny czy przebarwienia. Coraz bardziej świadomi pacjenci chcą więc żyć w zgodzie z naturą z jak najmniejszą ingerencją czynników niebędących pochodzenia naturalnego. Jednocześnie nie chcą być wyłączeni z codziennego życia przez inwazyjne zabiegi. Motywowanie skóry do samoregeneracji i stymulowanie jej własnych mechanizmów naprawczych wydaje się być przyszłością profesjonalnej kosmetologii. Biostymulacja – takie hasło ostatnio powtarzane jest najczęściej. Jedną z takich metod jest łagodne i wielokrotne,  celowe uszkadzanie skóry za pomocą nakłuć cienkimi igłami.

Mikrourazy powodują uszkadzenie drobnych naczynek włosowatych i nieznaczne wynaczynianie się krwi do przestrzeni międzykomórkowych. Powoduje to wydzielanie szeregu cytokin przez płytki krwi. Skutkiem takiego procesu jest stymulacja czynników wzrostu, produkcja fibryny, fibronektyny i kolagenu. Zwiększa się również produkcja proteoglikanów, kwasu hialuronowego i naturalnego czynnika nawilżającego NMF. Te procesy skutkują zwiększoną  elastycznością, wzrostem nawilżenia. Już po pierwszych zabiegach widoczna jest wyraźna poprawa skóry.

Na rynku pojawiło się wiele technik mikronakłuwania. Do wykonania zabiegu  wykorzystywane są różne urządzenia, metody i techniki. Wszystkie mają na celu aktywowanie endogennych mechanizmów i procesów autoodnowy. Podczas punktowego, drobnego i wielokrotnego zranienia stosowane są często czynniki aktywujące, takie jak kwas hialuronowy, peptydy, czy autologiczne osocze bogatopłytkowe. 

mikronakłuwanieW swojej praktyce stosuje wiele z nich, gdyż każda daje inne możliwości.  W zależności od tego w jakiej lokalizacji wykonujemy uszkodzenia – stosujemy różne długości igieł. W niektórych partiach celem jest naskórek i jego głębsze warstwy, w innych dotarcie do skóry właściwej. Skóra wokół oczu wymaga cienkich i krótkich igiełek – 0,5 mm Na skórze twarzy i szyi stosujemy od  0,5 do 1,0 mm Dla redukcji rozstępów na ciele, poprawy jędrności kończyn, brzucha i pośladków stosujemy 1,5 mm – 2.00 mm Oddziaływując już na skórę właściwą możemy stymulować fibroblasty tworzące włókna kolagenowe i elastynowe stanowiące rusztowanie strukturalne skóry. Ważne jest stosowanie 4-5 tygodniowych odstępów pomiędzy zabiegami, gdyż formowanie się nowych struktur trwa kilkanaście do kilkudziesięciu dni.

Warto wspomnieć o najważniejszym. Przeciwwskazania do nakłuwania to m.in.: aktywne zmiany zapalne, objawy skazy krwotocznej, opryszczka, ropne ranki leki przeciwkrzepliwe, niektóre leki niesteroidowe. Należy pamiętać o wnikliwym wywiadzie przed zabiegiem.

U świadomych pacjentów zabiegi można wykonywać o każdej porze. Słońce i mróz oraz agresywne czynniki zewnętrzne podczas kuracji, a przede wszystkim bezpośrednio po zabiegu muszą być całkowicie wyeliminowane. Skórę należy chronić filtrami, nie opalać się, unikać sauny, basenu., traktować skórę jak uszkodzoną, stosując zalecone kremy opatrunkowe (Krem barierowy Epionce w każdym przypadku). 

 

A więc czym mikronakłuwać? 

Dermafrac to jedna z moich ulubionych technik. Urządzenie wyposażone w system vacuum z jednoczesnym nakłuwaniem daje dodatkowy efekt masażu i stymulacji, a specyficzne kompleksy peptydów, witamin, inhibitorów melanogenezy i kwasu hialuronowego w połączeniu z urazami igiełkami od 0,25 do 0,5 mm dają wyraźne rezultaty mimo minimalnych efektów typu rumień i podrażnienie.  Mesotherm to mikronakłucia z jednoczesną emisją fali radiowej. FR to  dodatkowy czynnik odmładzania więc efekty są natychmiastowe i narastające również po zabiegu. Kolejna zaleta  to duży wybór długości igiełek  i vacuum z elektroporacją. Dermafix to dobrej, wysokiej  klasy urządzenie typu pen frakcyjny. 12 igiełek punktowo wnika w skórę wprowadzając (lub nie) dodatkowa ampułkę. Pracuje się nim komfortowo i stabilnie. Igły można wysunąć na dowolną długość oraz ustawić częstotliwość wkłuć. Roller daje możliwość pracy intensywnej z silniejszym naciskiem, często stosuję na blizny potrądzikowe i rozstępy. Roller 0,25 mm to obowiązkowy gadżet każdej klientki. Stosowany w domu codziennie w formie masażu i poprawy penetracji serum pomaga nam specjalistom w utrzymaniu u klientek pięknej skóry. 

Katarzyna Bołądź

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Katarzyna Bołądź 
Kosmetolog i spec. ds. promocji zdrowia

 

 

Gabinet Kosmetyki Estetycznej Chimera-derm

logoGabinet Kosmetyki Estetycznej Chimera-derm został założony w 1997 roku. Pracuje tu zespół, dla którego kosmetologia, bioodnowa, dermatologia i medycyna estetyczna są przede wszystkim pasją. Celem jest pielęgnowanie urody oraz pomoc w rozwiązywaniu problemów dermatologicznych i kosmetycznych Klientów.

Adres: ul. Kopernika 14, 10-512 Olsztyn
Telefon:
89 535 92 42


Kontakt | Jak dodać gabinet? | Artykuły sponsorowane | Reklama

Copyright © 2014-2023 Estetycznie.pl