Nie jest tajemnicą, że część kobiet po przebytej ciąży z trudem radzi sobie z jej konsekwencjami – problemami z cerą, rozstępami, wiszącą skórą na brzuchu, czasem ze skomplikowanymi przepuklinami czy mało atrakcyjnym wyglądem piersi po okresie karmienia. Można jednak temu zaradzić stosując delikatne zabiegi na skórę lub zwracając się do specjalisty chirurgii plastycznej po konkretne rozwiązania chirurgiczne. Jak wrócić do formy i „dawnych kształtów” po ciąży i porodzie? Kiedy można zacząć myśleć o delikatnych zabiegach, a kiedy o poważnych operacjach?

 

ciało po ciążySkóra

Pociążowy powrót do dobrego wyglądu zacząć można od poprawy skóry twarzy stosując mezoterapię np. osoczem bogatopłytkowym. Taki zabieg odżywi skórę, dostarczy czynników wzrostu, dzięki czemu przywróci jej elastyczność i blask. Po długim czasie koncentrowania się wyłącznie na pierwszych chwilach macierzyństwa, odrobina uwagi poświęconej samej sobie, dobrze zrobi każdej mamie. Ponadto niestety zdarza się, że „pamiątką” po 9 miesiącach ciąży są liczne rozstępy na brzuchu. Płytsze rozstępy, w celu ich redukcji, można poddać terapii dwutlenkiem węgla czyli karboksyterapii lub karboksyterapii w połączeniu z endermologią, co dodatkowo wymodeluje sylwetkę.  Takie zabiegi można zacząć stosować zaraz po zakończeniu karmienia. Przy głębszych rozstępach i większej ilości zgromadzonego tłuszczu, niezbędna będzie już interwencja chirurgiczna.

 

Brzuch

Z reguły, nie tylko po ciąży, kobiety rzadko są zadowolone z wyglądu swojego brzucha. I nawet pomimo powrotu do optymalnej masy ciała, mimo ćwiczeń i zdrowej diety, redukcja tkanki tłuszczowej na brzuchu stanowi istotny problem. W takiej sytuacji dobrą propozycją, nadal mało inwazyjną, jest zabieg Slim Lipo 3D, czyli liposukcja laserowa połączona z termoliftingiem. Metoda ta polega na zastosowaniu fal laserowych o dwóch długościach: jedna niszczy komórki tłuszczowe (adipocyty), a druga wpływa na obkurczanie i stymulowanie włókien kolagenowych. Dodatkowo w zabiegu stosuje się mechaniczne usunięcie zniszczonej tkanki tłuszczowej za pomocą kaniuli ssącej (czyli tzw. liposukcję). Zabieg Slim Lipo 3D można wykonać w znieczuleniu miejscowym. Dzięki zminimalizowaniu procedur chirurgicznych pacjentki zazwyczaj już następnego dnia mogą wrócić do normalnego funkcjonowania. Jeśli jednak skóra na brzuchu jest całkowicie zwiotczała, np. po ciąży bliźniaczej, wówczas z całego wachlarza zabiegów pozostaje abdominoplastyka, czyli chirurgiczna korekta brzucha. Polega ona na usunięciu skóry i tkanki tłuszczowej między pępkiem i wzgórkiem łonowym, czasami także na zamknięciu przepuklin i przywróceniu napięcia ściany jamy brzusznej. W tej okolicy też najczęściej występują rozstępy po ciąży, które przy okazji usuwa się. Można również, odessaną w sposób tradycyjny, tkankę tłuszczową wszczepić np. w piersi, co pozwala jednocześnie na poprawę kształtu brzucha oraz na powiększenie i ujędrnienie biustu. Chirurgiczna korekcja powłok brzusznych to poważny zabieg, po którym powrót do pełnej sprawności trwa od 7 do 10 dni. W rękach wyszkolonego zespołu zabieg taki jest zabiegiem bezpiecznym, obarczonym niewielką ilością powikłań, a dającym radykalną poprawę wyglądu brzucha nawet w bardzo trudnych przypadkach.  Efekty zabiegu utrzymują się przez wiele lat. Na plastykę brzucha można zdecydować się najwcześniej 3 miesiące po zakończeniu karmienia. Co ważne, warto przemyśleć też dalsze plany dotyczące macierzyństwa, gdyż kolejna ciąża może doprowadzić do stanu sprzed zabiegu korekcyjnego, a następna operacja ze wskazań estetycznych w obrębie brzucha będzie na pewno trudniejsza i bardziej wymagająca.

 

Piersi

Piersi to kolejna część ciała, która z reguły zmienia się na niekorzyść po przebytej ciąży i karmieniu. W zależności od okresu karmienia oraz wiotkości tkanek, w przypadku korekty estetycznej piersi, wybrać można spośród czterech możliwości: podniesienia piersi, powiększenia implantami lub własnym tłuszczem albo powiększenia z jednoczasowym podniesieniem. Operacja podniesienia piersi polega na usunięciu nadmiaru skóry, przywróceniu kształtu i prawidłowego usytuowania piersi. Powiększenie piersi natomiast to wszczepienie wcześniej dobranego implantu lub pobranego tłuszczu, dzięki czemu pacjentka otrzyma pożądaną objętość piersi. Aktualnie stosowane implanty są bezpieczne i przy wprawnej ręce chirurga plastyka liczyć można na bardzo naturalny efekt. Co ważne, większość znanych producentów implantów daje na swoje produkty dożywotnią gwarancję. Implantów nie trzeba też wymieniać, ani nie utrudniają one diagnostyki piersi, czego wiele kobiet się obawia. Przy znacznym opadaniu i chęci powiększenia piersi, można jednoczasowo piersi powiększyć i podnieść, co pozwoli na uzyskanie ładnie układającego się biustu. Zazwyczaj także i w tym przypadku doradza się pacjentkom, aby zweryfikowały plany macierzyńskie, gdyż następna ciąża może pogorszyć efekty estetyczne zabiegu. Warto jednak pamiętać, że powiększenie czy podniesienie piersi nie wpływa na możliwość karmienia piersią.

 

dr Witwicki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dr n. med. Tadeusz Witwicki 
chirurg plastyczny

 

Dr Witwicki - chirurgia plastyczna

logoDr n. med. Tadeusz Witwicki - specjalista z dziedziny chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej. Doświadczenie zdobywał m.in. pod auspicjami rodziców - doc. Zofii Witwickiej - wybitnej chirurg plastyk oraz laryngolog, a także prof. ortopedii Tadeusza Witwickiego. Kształcił się na warszawskiej Akademii Medycznej oraz odbywał szkolenia w Pekinie, Glasgow, Los Angeles i Gandawie. Specjalizację z chirurgii plastycznej zdobył w Klinice Chirurgii Plastycznej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. Kierownikiem specjalizacji był twórca polskiej chirurgii plastycznej prof. Michał Krauss.

Adres: ul. Wąwozowa 21, Warszawa
Telefon: 728-840-465

Strona internetowa: www.drwitwicki.pl 

 


Kontakt | Jak dodać gabinet? | Artykuły sponsorowane | Reklama

Copyright © 2014-2023 Estetycznie.pl